Ziegelfeld Kupalisko Tehelne Pole

Kúpalisko Tehelné Pole

Dnes si v rámci kategórie „Zaujímavosti zo štvrte“ predstavíme naše domáce kúpalisko Tehelné Pole kde mnohí z nás trávili a stále trávia svoje letné voľné chvíle. Kúpalisko mnohým z nás prirástlo k srdcu a leto bez „tehelka“ a jeho ľadovej vody si ani nevieme predstaviť. Všetci si určite pamätáme ako sme preskakovali betónove ploty aby nám zostali groše na klasický hot-dog s horčicou alebo cesnakový langoš a predbiehali sa kto predvedie lepšiu techniku skákania „bomby“. Dnes keď navštívite toto kultové kúpalisko určite narazíte skôr či neskôr na skalných „cigofelďákov“ a pravidelných návštevníkov ako Miro Suško, Adnan Almaksus, Marek Konček, Peter Laučík,Tomáš Paulen a na mnohých ďalších, ktorých mená sú späté s touto mestskou štvrťou.

Kúpalisko Tehelné pole ľudovo prezývané „tehelko“ bolo postavené v začiatkoch 2. svetovej vojny na pozemkoch, kde predtým fungoval cintorín pre mestskú chudobu. V tomto období prišlo k obsadeniu Petržalky Nemeckom a Bratislavčania stratili prístup k prírodnému kúpalisku Lido rozprestierajúcom sa na petržalskom brehu Dunaja. Tehelné pole pravdepodobne vzniklo už v roku 1938. Komplex kúpaliska s jedným bazénom bol navrhnutý architektmi Jánom Štefancom a Aloizom Daríčkom. V roku 1940 bola na Tehelnom poli vybudovaná hlavná vstupná budova s pokladňami, šatňami a terasami. O tri roky neskôr (1943) už kúpalisko ponúkalo tri bazény. Najväčší bazén, ktorého súčasťou boli aj vysoké betónové tribúny pre divákov, spĺňal olympijské parametre. Tehelné pole bolo vyhľadávaným miestom nielen pre verejnosť, ale aj športovcov.

Za socializmu sa tam konali mnohé významné medzinárodné plavecké preteky a vodnopólové podujatia. K prednostiam obľúbeného kúpaliska nepochybne patrila aj 10-metrová skokanská veža pri veľkom bazéne, jediná v Bratislave. Tehelné pole sa stalo kultovým letným areálom Bratislavčanov, k nezabudnuteľným zážitkom na tomto kúpalisku patrilo šmýkanie sa na známej strmej červenej šmykľavke pri strednom bazéne. Po zmene režimu však z Tehelného pola zmizli tribúny aj veža, oklieštili ho aj o rozľahlú trávnatú pláž. V súčasnosti je kúpalisko stále v prevádzke a naďalej patrí k najznámejším a najkrajším bratislavským kúpaliskám. Po menšej rekonštrukcii ponúka svojim návštevníkom tri bazény a tobogan, k dispozícii sú sprchy, šatne, výťah pre imobilných návštevníkov, upravené detské ihrisko aj parkovisko.

V areáli kúpaliska vznikol v roku 1981 aj klip ku skladbe skupiny Elán – Mám chuť na niečo chladené a takisto klip od Niny Vyjazovcovej.

Elán – Mám Chuť Na Niečo Chladené

Nina Vyjazovcová – Konečná Stanica Rytmus

Historické Foto:

Súčasnosť:

Naši Chlapci Z Ziegelfeldu Na Tehelku: