Report z prvého finálového zápasu z pohľadu nášho súpera SAV LAMAČ

Padla kosa na kameň! Siedmu korálku v rade na víťazný náhrdelník hokejbalisti SAV Lamač dnes nepridali. Po senzačnom, no absolutne zaslúženom postupe až do finále BHBL nestačili na borcov z Ziegelfeldu a do Lamača odchádzali so zaslúženou prehrou. Zaslúženou preto, lebo ich dnešný súper, ktorý je vo svojom treťom finále za posledné tri roky (a hrdí sa (?) titulom dvojnásobný „korunný princ“ súťaže) bol dnes jednoznačne lepším tímom a hostí takmer do ničoho nepustil. Športovo preto treba súperovi pogratulovať, no zároveň mu odkázať, že budúci týždeň je tu ďalší zápas a ten bude zo strany SAVky úplne iný… Všetci tomu chceme veriť!

Po eufórii z nečakaného, no o to sladšieho postupu do finále mohli ísť Lamačania do Ziegelfeld arény uvoľnení a bez stresu. Ako sa však pomerne skoro v zápase ukázalo, uvoľnili sa až príliš. Domáci hráči, absolútne namotivovaní konečne vo finále uspieť, ktorí sa tradične ani nevošli na striedačku (toľko ich na zápas prišlo) totiž nenechali ihneď od úvodného hvizdu rozhodcovskej dvojice nič na náhodu.

Kým si SAVkári vôbec všimli, že sa práve začal najvýznamnejší zápas celého ročníka, bol koniec prvej tretiny a stav bol 2:0… Predzápasová taktika a odhodlanie ostali zrejme kdesi „na Pražskej“, pretože to, čo borci v bielych dresoch predviedli v prvej tretine bolo… ako to len mierne napísať, proste tragické. Na domácu bránku vystrelili azda iba dva či trikrát o nejakej súvislej akcii ani nechyrovať a presná prihrávka bola utópiou. Pekný trapas vo finále… No čo už, stalo sa – bolo to pomalé, nepresné a akési mdlé. Domáci valec naopak neustále „prikladal pod kotol“ a s pribúdajúcimi minútami to začínalo byť stále náročnejšie.

Neboli by to však SAVkári (teda nie tí tohtoplayoffoví), keby sa nevzopreli – v druhej tretine prišli konečne aj nejaké svetlé chvíľky a práve za stavu 2:0 predviedli nádejnú desaťminútovku, v ktorej dokázali aspoň na chvíľočku otupiť domáci nápor a naopak, vypracovali si minimálne dve tutovky. Žiaľ pre nich, nedokázali skórovať a bez gólu jednoducho uspieť nemôžete. Proti súperovi ako je Ziegelfeld si nevypracujete dvadsať šancí aby ste dokázali streliť tri góly… Kontra domácich tak nenechala na seba dlho čakať, prišli chyby, ktoré SAVkári nezvykli robiť a domáci sa dopracovali ku komfortnému vedeniu 4:0. Keď v zápase ako je tento pustíte Ziegelfelďákov do vedenia, je zle-nedobre a otáča sa to veľmi ťažko. Aby sa tak stalo, musíte byť presný, odhodlaný, odvážny a silný a to je presne to, čo Lamačania dnes neboli. Žiaľ, je to tak… z ich strany to bolo dnes iba nepresné, ustráchané, no proste také mdlé.

V poslednej tretine už to proste nešlo, domáci zakončili svoje dnešné vydarené predstavenie piatym gólom a bolo hotovo. Výsledok vraví jasnou rečou, domáci vyhrali absolútne zaslúžene. A čo hostia? Dúfam, že je všetkým jasné, že „výkon“, ktorý predviedli v prvej tretine sa už nesmie opakovať. Prehrať sa dá aj so cťou, no dnes tomu tak nebolo. To, čo bolo pre hostí totiž v predchádzajúcich zápasoch ich „výstavnou skriňou“ (prepracovaná defenzíva a nezlomná bojovnosť), dnes vôbec nefungovalo. SAVka už predsa jej dnešnému súperovi dostatočne pomohla predtým, keď mu v play-off „odpratala“ z cesty najväčších konkurentov, netreba mu pomáhať ešte aj vo vzájomných zápasoch… či?

No čo už teraz? Stalo sa. Prehrali sme však iba prvý zápas a máme našťastie ďalšiu šancu na reparát! Myslím, že sme si po zápse toho povedali dosť. Hlavy hore! Neostáva nám nič iné ako budúcu sobotu dokázať, že SAVkárska tohtoročná „play-off fazóna“ nebola dielom náhody, ale výsledkom nezlomnej bojovnosti a odhodlania obrátiť papierové predpoklady naruby. A k tomu nám dopomáhaj…každý, kto nám fandí.